www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?spravy&id=1274
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 13. máj 2021     Meniny oslavuje: Servác

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - Božia spravodl..., Biskupská berla, Manna.     pohľadnice

10.01.2018 | Čítanosť(2735)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Pápež František v rannej homílii: V šikanovaní slabších má prsty diabol

Pápež František v rannej homílii: V šikanovaní slabších má prsty diabol
 
 
Vatikán 9. januára (RV) Čo je to v našom vnútri, že nás to vedie k tomu, aby sme sa posmievali slabším? Túto otázku si v pondelok položil pápež František v homílii v Dome sv. Marty. Pripomenul, že vo Svätom písme nachádzame mnohé príbehy o tom, ako silnejší pokoruje slabšieho. V pozadí tohto správania je diabol, ktorý je bez súcitu, vysvetlil pápež František.
 
Dnešnou rannou svätou omšou Svätý Otec nadviazal v novom kalendárnom roku na svoje zvyčajné omše za účasti veriacich z rímskych farností. V príhovore sa zameral na prvé čítanie z knihy Samuelovej (1 Sam 1,1-8), v ktorom sa opisuje príbeh prorokových rodičov Elkánu a Anny. Elkána mal dve manželky: Annu, ktorá bola neplodná, a Fenenu, ktorá mala deti. Fenena miesto toho, aby Annu potešovala, nepremeškala príležitosť, aby ju pokorovala a tvrdým správaním jej pripomínala jej neplodnosť.
 
Svätý Otec pripomenul ďalší príbeh z Biblie, ktorý hovorí o Agar a Sáre, Abrahámových manželkách, z ktorých je opäť jedna neplodná. Ale posmešky a a pohŕdanie slabším je správanie, ktoré je v Biblii zachytené aj v prípade mužov, ako Goliáš pred Dávidom, pripomenul pápež František a uviedol aj ďalšie prípady: pomyslime na manželky Jóba alebo Tobiáša, ktoré pohŕdajú svojim trpiacimi manželmi.
 
A Svätý Otec uvažoval: „Ja sa pýtam: čo je vo vnútri týchto osôb? Čo je v našom vnútri, čo nás vedie k podceňovaniu, k zlému zaobchádzaniu, k posmechu zo slabších? Človek rozumie tomu, keď sa niekto postaví tomu kto je silnejší: môže to byť zo závisti... Ale slabšiemu? Čo je vo vnútri, čo to spôsobuje? Je to ako nejaká vec návyku, ako keby som potreboval podceňovať iného, aby som sa cítil istý. Ako nejaká potreba...“
 
Pápež František upozornil, že aj medzi deťmi sa to deje a spomenul príbeh zo svojho detstva, keď v jeho štvrti žila jedna žena, Angiolina, bola psychicky chorá a tak celý deň blúdila po uliciach. Ženy jej dávali niečo zajesť, niečo na oblečenie, ale deti si z nej uťahovali. Hovorili si: „ideme pohľadať Angiolinu, aby sme sa trochu zabavili“. „Koľko zloby je aj v deťoch, pustiť sa do slabších!“ – upozornil Svätý Otec.
 
„A dnes to vidíme neustále, v školách, pri fenoméne šikanovania, bullyingu, útočiť na slabšieho, lebo ty si tučný alebo pretože si taký a taký, alebo si cudzinec, alebo černoch, a preto... útočenie a útočenie... Deti, šarvanci... Nie iba Fenena či Agar alebo manželky Tobiáša a Jóba: aj deti. To znamená, že je niečo v našom vnútri, čo nás k tomu pobáda. Útočenie na slabšieho. A som presvedčený, že je to jedna zo stôp dedičného hriechu.“
 
Pápež František ďalej uviedol, že možno psychológovia dajú svoje vysvetlenie tejto túžby zničiť druhého, lebo je slabší, ale ja hovorím, že „toto je jedna zo stôp dedičného hriechu. Toto je dielo Satana“. U Satana totiž niet súcitu.
 
„A ak pri dobrej túžbe urobiť dobrý skutok, skutok lásky, povieme: «je to Duch Svätý, čo ma inšpiruje to urobiť», tak vtedy, keď si uvedomíme, že máme vo svojom vnútri túto túžbu ublížiť niekomu, pretože je slabý, nepochybujme: je v tom diabol. Pretože toto je dielo diabla, útočiť na slabého.“
 
Na záver svojho príhovoru Svätý Otec vyzval prítomných, aby „prosili Pána, aby nám dal milosť súcitu, ten je od Boha“, od toho, ktorý „má súcit s nami a pomáha nám kráčať“.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε