www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?spravy&id=1363
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 7. máj 2021     Meniny oslavuje: Monika

Zoεpédia - náhodný výber: Kathizmalión, sedale..., Boh - Božia existenc..., Eminencia.     pohľadnice

13.05.2020 | Čítanosť(718)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Posolstvo pápeža Františka k Medzinárodnému dňu zdravotných sestier

 Posolstvo pápeža Františka k Medzinárodnému dňu zdravotných sestier
 
 
 
Vatikán 12. mája (RV) Prinášame text Posolstva Svätého Otca Františka k Medzinárodnému dňu zdravotných sestier, ktorý sa slávi 12. mája. Ide o pracovný preklad dokumentu, ktorý bude aktualizovaný.
 
- - - -
 
Drahí bratia a sestry!
 
Dnes slávime Medzinárodný deň zdravotných sestier v rámci medzinárodného „Roka sestry a pôrodnej asistentky“, vyhláseného Svetovou zdravotníckou organizáciou. V dnešný deň si tiež pripomíname dvesto rokov od narodenia Florence Nightingaleovej, ktorá dala začiatok modernému ošetrovateľstvu.
 
V tomto historickom momente, poznačenom svetovou zdravotnou núdzovou situáciou vyvolanou vírusovou pandémiou Covid-19, sme znovu objavili zásadný význam roly zdravotnej sestry, ale aj pôrodnej asistentky. Každodenne sme svedkami odvážneho a obetavého svedectva zdravotníkov, obzvlášť zdravotných sestier a bratov, ktorí s profesionalitou, sebaobetovaním, zmyslom pre zodpovednosť a s láskou k blížnemu pomáhajú zasiahnutým vírusom, aj vystavujúc riziku vlastné zdravie. Žiaľ, dokazuje to aj veľký počet zdravotníkov, ktorí zomreli pri vernom plnení svojej služby. Modlím sa za nich – Pán pozná každého z nich po mene – i za všetky obete tejto epidémie. Nech Vzkriesený Pán dá každému svetlo raja a ich rodinám útechu viery.
 
Zdravotné sestry a bratia oddávna zohrávajú ústrednú úlohu v zdravotnej starostlivosti. Denne v kontakte s chorými zakúšajú traumu, ktorú spôsobuje utrpenie v živote človeka. Sú to ženy a muži, ktorí sa rozhodli povedať „áno“ osobitnému povolaniu: byť Dobrými samaritánmi, ktorí sa ujímajú života a zranení blížneho. Sú ochrancami a služobníkmi života, ktorí pri podávaní potrebnej liečby dodávajú odvahu, nádej a dôveru (porov. Nová Charta zdravotníckych pracovníkov, č. 1-8).
 
Drahé zdravotné sestry a bratia, morálna zodpovednosť je znakom vašej profesionality, ktorá sa neobmedzuje na vedecko-technické poznatky, ale neustále nachádza svetlo v humánnom a poľudšťujúcom vzťahu k chorým. «Keď sa staráte o ženy a mužov, deti i starých ľudí, v každej etape ich života od narodenia až po smrť, ste v neustálom načúvaní, snažiac sa pochopiť potreby chorého vo fáze, ktorou prechádza. Pred jedinečnosťou každej situácie totiž nikdy nepostačí dodržiavať protokol, ale vyžaduje sa sústavné – a namáhavé! – úsilie rozlišovania a pozornosti voči každej jednotlivej osobe» (Príhovor členom Federácie profesijných zväzov zdravotných sestier, 3. marca 2018).
 
Vy, a myslím aj na pôrodné asistentky, ste blízko pri ľuďoch v ich životne dôležitých chvíľach - narodenie a smrť, choroba a uzdravenie - aby ste im pomáhali zvládnuť najtraumatickejšie situácie. Neraz ste po ich boku, keď zomierajú, dávajúc im útechu a úľavu v posledných okamihoch. Pre túto vašu oddanosť patríte medzi tých „svätých zo susedných dverí“ (porov. Homília, 9. apríla 2020). Ste obrazom Cirkvi ako „poľnej nemocnice“, ktorá pokračuje v napĺňaní poslania Ježiša Krista, ktorý sa skláňal k trpiacim a uzdravoval ich od každého druhu zla a zohol sa, aby umyl nohy svojim učeníkom. Vďaka za túto vašu službu ľudstvu!
 
V mnohých krajinách pandémia priniesla na svetlo aj mnohé nedostatky na úrovni zdravotnej starostlivosti. Preto sa obraciam na predstaviteľov národov celého sveta, aby investovali do zdravia ako primárneho spoločného dobra, posilnením štruktúr a zamestnaním väčšieho počtu zdravotných sestier a bratov, aby sa tak zabezpečila všetkým primeraná starostlivosť, rešpektujúc dôstojnosť každej osoby.
 
Je dôležité hmatateľne uznať zásadnú úlohu, ktorú táto profesia plní v starostlivosti o pacientov, v miestnej pohotovostnej službe, v prevencii ochorení, v podpore zdravia, v starostlivosti v rodinnom, komunitnom či školskom prostredí.
 
Zdravotné sestry a bratia, a tiež pôrodné asistentky, majú právo byť lepšie ohodnotení a zapojení do procesov, ktoré sa týkajú zdravia ľudí a spoločenstva, a zaslúžia si to. Je dokázané, že investovanie do nich zlepšuje výsledky v oblasti komplexnej asistencie a zdravia. Treba im preto umožniť profesionálny rozvoj a poskytnúť pre ich vzdelávanie náležité nástroje na odbornej, ľudskej, psychologickej a duchovnej úrovni; ako aj zlepšiť ich podmienky práce a zaistiť ich práva, aby mohli naplno a dôstojne vykonávať svoju službu.
 
V tomto zmysle zohrávajú dôležitú úlohu združenia zdravotníckych pracovníkov, keďže okrem ponúknutia celkovej formácie sprevádzajú jednotlivých svojich členov a dávajú im pocítiť, že sú súčasťou jedného celku a nikdy nie sú ponechaní sami na seba a bezradní zoči-voči etickým, ekonomickým či ľudským výzvam, ktoré ich profesia zahŕňa.
 
Pôrodným asistentkám, ktoré pomáhajú ženám v tehotenstve a tiež privádzať ich deti na svet, odkazujem: vaša práca patrí k tým najvznešenejším, čo existujú, keďže sa venujete priamo službe životu a materstvu. V Biblii sa spomínajú dve hrdinské pôrodné babice, Sefora a Fua, ktoré sa takto stali nesmrteľnými (porov. 1, 15-21). Aj dnes na vás nebeský Otec hľadí s vďačnosťou.
 
Drahí zdravotní bratia, zdravotné sestry a pôrodné asistentky, nech tento svetový deň upozorní na dôstojnosť vašej práce pre dobro a zdravie celej spoločnosti. Vás i vaše rodiny, ako aj tých, o ktorých sa staráte, uisťujem o svojej modlitbe a zo srdca vám udeľujem apoštolské požehnanie.
 
V Ríme, pri sv. Jánovi v Lateráne, 12. mája 2020
 
František
-
Preložila: Slovenská redakcia VR
 

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε