www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?spravy&id=802
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 7. máj 2021     Meniny oslavuje: Monika

Zoεpédia - náhodný výber: Kvetná nedeľa, Cherubínska pieseň, Presvätá Bohorodička....     pohľadnice

06.06.2007 | Čítanosť(65535)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(10)

Medzinárodná vedecká konferencia o Jánovi Pavlovi II. v Prešove

Medzinárodná vedecká konferencia o Jánovi Pavlovi II. v Prešove

V prietoroch Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove sa 1. júna 2007, skončila medzinárodná vedecká konferencia s názvom „Sapienciálny charakter antropológie Jána Pavla II. v kontexte európskej integrácie“. Konala sa pod záštitou eurokomisára Jána Figeľa.

Dnešnej plenárnej časti predchádzalo samostatné rokovanie v dvoch sekciách – teologickej a filozofickej. V teologickej sekcii sa diskutovalo o sociálnej náuke ako inšpirácii pre súčastné sociálne poradenstvo, o význame ekumenického úsilia v kontexte európskej integrácie, ale aj o ohlasovaní dôstojnosti života a osoby človeka – všetko v kontexte učenia a diela Jána Pavla II. a jeho prínose pre európske hodnoty. Morálne hodnoty Európy, spôsob myslenia a hľadania pravdy – to boli hlavné diskusné témy vo filozofickej sekcii. Pri nich sa prihliadalo na encykliku Fides et ratio.

Na plenárnej časti sa rovnako hovorilo hlavne o dôstojnosti človeka. Prítomným sa prihovorili:Mons. ThDr. Ján Babjak SJ, PhD. (veľký kancelár GTF PU Prešov a prešovský eparcha), Mons. prof. ThDr. PhDr. Stanislav Stolárik, PhD. (košický pomocný biskup), eurokomisár Ján Figeľ, ks. prof. PAT dr hab. Józef Marecki a ks. prof. PAT dr hab. Jan Szczepaniak (WHK PAT Kraków). Svoje prednášky taktiež predniesli: prof. ThDr. Jozef Jarab, PhD., doc. ThDr. Marek Petro, PhD., prof. PhDr. Rudolf Dupkala, PhD., doc. PhDr. Pavol Dancák, PhD., ThDr. Ľubomír Petrík, PhD. a PhDr. Marko Rozkoš, PhD..

Ako vyplynulo zo všetkých prednášok a príhovorov, pokiaľ nevrátime človeku dôstojnosť a kresťanské hodnoty, pokiaľ ich nevrátime rodine, a následne aj spoločnosti, nepodarí sa nám vybudovať dôstojnú a hodnotnú Európu. Dnes celý svet môže zmobilizovať vysielanie realityshow, kde sa bude bojovať o ľudskú obličku, o jej transplantáciu. Je to memento, ktoré by nás malo primäť k apelovaniu na skutočné hodnoty. V tom nám môže byť veľkým vzorom práve Ján Pavol II., ktorý neustále reagoval na akékoľvek náznaky devastovania hodnôt, devastovania človeka.

Pre súčastného človeka je dôležité myslenie, avšak myslenie v hľadaní skutočnej pravdy – a tou je v konečnom dôsledku Kristus.

Ján Pavol II. je doteraz veľkou autoritou. Dodnes sú jeho slová aktuálne, nadčasové a zaujímavé. A to nielen pre Katolíkov, Pravoslávnych, či Protestantov. Sú aktuálne nielen pre Kresťanov, ale aj pre Moslimov a iné náboženstvá.

Eurokomisár Ján Figeľ vo svojom príhovore zdôraznil význam osoby a diela Jána Pavla II. v procese integrácie Európy, v apelovaní na kresťanské korene, s dôrazom na hodnotu človeka.

Všetky prednášky budú publikované v zborníku.

Zdroj: Andrea Čusová

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε