www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?spravy&id=942
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 6. máj 2021     Meniny oslavuje: Hermína

Zoεpédia - náhodný výber: Kadideľnica, Misijné sestry, Almužna.     pohľadnice

07.01.2009 | Čítanosť(5336)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Bohozjavenie Pána v Prešove

Bohozjavenie Pána v Prešove

V predvečer sviatku Bohozjavenia Pána sa v homílii Liturgie sv. Bazila Veľkého s večierňou, ktorej v katedrále predsedal vladyka Ján, prihovoril protosynkel Prešovskej archieparchie o. Marcel Mojzeš. Vysvetlil význam Zjavenia Pána v rieke Jordán a poukázal aj na niektoré zjavenia Boha v histórii Izraela. Ako príklad odpovede človeka na zjavenie Boha ponúkol veriacim pohľad na sv. apoštola Pavla. Keď sa mu Boh zjavil na ceste do Damasku, sv. Pavol radikálne zmenil svoj život. Po liturgii otec protosynkel posvätil jordánsku vodu.

Na sviatok Bohozjavenia Pána 6. januára 2009 slávil vladyka Ján Babjak SJ archijerejskú svätú liturgiu v priamom prenose Slovenskej televízie. Spevom slávnosť v prešovskej katedrále doprevádzal Katedrálny zbor sv. Jána Krstiteľa pod vedením Valérie Hricovovej. V homílii otec arcibiskup povedal, že prijatím sviatosti krstu a prijímaním sviatostí zmierenia a Eucharistie sa človek stáva duchovne otužilým a odolným, aby vedel odolávať ťažkému hriechu, aby vedel rozpoznať útoky zlého ducha a rozlíšiť, čo je dobré a čo zlé. Poukázal tiež na egoizmus dnešného človeka. Dokumentoval to skutočnosťou, že Slovensko je v Európe krajinou, ktorá má najnižšiu populáciu. Veriacich v katedrále a divákov pri televíznych obrazovkách pozval k obráteniu a prijatiu Boha, ktorý nám zjavuje svoju lásku. Zároveň posvätil jordánsku vodu, ktorou potom posvätil katedrálu a zhromaždený Boží ľud. V závere slávnosti mu otec protosynkel zablahoželal k šiestemu výročiu prijatia biskupskej vysviacky z rúk Božieho služobníka Jána Pavla II. v Bazilike sv. Petra v Ríme 6. januára 2003.

Zdroj: Ľ. Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε