www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?svatci&id=181
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 15. máj 2021     Meniny oslavuje: Žofia

Zoεpédia - náhodný výber: Inditia, Irmologion, Filioque.     pohľadnice

2. január | Čítanosť(5732)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Náš svätý otec Silvester, rímsky pápež.

Náš svätý otec Silvester, rímsky pápež.
 Pochádzal z Ríma. Počas prenasledovania kresťanov pomáhal svojím veriacim. Roku 313 bol zvolený za pápeža. Využil slobodu, ktorú Cirkvi daroval Konštantín Veľký (21.5), ale musel bojovať z vnútorným nepriateľom - herézou. Mnoho zla narobili donatisti, ktorí hlásali, že Cirkev vo svojom lone nemôže držať hriešnikov. Najviac však škodil Árius, ktorý popieral božstvo Ježiša Krista. Preto roku 325 zvolal cisár Konštantín s pápežským súhlasom cirkevný koncil do Nicei, kde odsúdili arianizmus. Pretože sa Silvester nemohol zúčastniť, poslal tam svojho zástupcu. Počas Silvestrovho pontifikátu dal cisár v Ríme postaviť štyri slávne baziliky: baziliku sv. Jána v Laterane, baziliku sv. Petra vo Vatikáne, baziliku sv. Pavla za hradbami a baziliku sv. Vavrinca za hradbami.
Pápež bol mimoriadne múdry. Dokázal sa postaviť i cisárovi Konštantínovi Veľkému, čo znamenalo nemalú odvahu. Horlivo pomáhal chudobným. Zaslúžil sa o úpravu bohoslužieb a vydal niekoľko liturgických nariadení.
Silvester zomrel 31.12.335. Je pochovaný na Cintoríne sv. Priscilly. Na jeho hrobe je jednoduchý nápis: "Tu odpočíva katolík a vyznávač."
Zdroj: Čížek, A.: Synaxár životy svätých. Spolok b. P.P. Gojdiča : Prešov, 1998. ISBN 80-967341-1-3.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε