www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?svatci&id=227
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 6. máj 2021     Meniny oslavuje: Hermína

Zoεpédia - náhodný výber: Theos, Stichár, Antifóna.     pohľadnice

6. február | Čítanosť(2814)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Náš prepodobný otec Bukol, smyrniansky biskup.

Náš prepodobný otec Bukol, smyrniansky biskup.

prepodobný otec Bukol, smyrniansky biskup

 
Jeho meno má grécky pôvod a znamená „pastier“.
Svätý Ján apoštol a evanjelista ustanovil Bukola za biskupa v Smyrne. Nie je zrejmé, či sa tak stal prvým biskupom tohto mesta, alebo bol nástupcom istého Stratea. Bukol sa priatelil s Polykarpom, žiakom apoštola Jána.
Bukol ustanovil Polykarpa za kňaza. Keď okolo roku 100 Bukol zomrel, Polykarp sa postaral o pohrebné obrady a stal sa aj jeho nástupcom na biskupskom stolci v Smyrne. 

 

Na deň 6. februára, pripadá liturgická pamiatka prepodobného Bukola.
Pochádzal zo Smyrny, ktorá sa považuje za jedno z najstarších a najvýznamnejších miest Malej Ázie, dnešného Turecka. Od mladosti vynikal dobrotou a miernosťou, preto ho svätý apoštol Ján Teológ, obľúbený Kristov apoštol, ustanovil za biskupa v jeho rodisku. Bukol, preniknutý Svätým Duchom, urobil pre tamojšiu kresťanskú komunitu veľa dobrého. Mnohých pohanov priviedol k viere v jediného Boha a prostredníctvom svätých tajomstiev krstu, myropomazania a Eucharistie ich urobil synmi svetla. Okrem toho vrúcnymi a neprestajnými modlitbami ochraňoval ľud pred útokom diabla. Krátko pred svojou telesnou smrťou, ktorá nastala okolo roka 100, odovzdal svoje duchovné stádo Polykarpovi, ktorého tiež oslavujeme ako svätého (23. februára). Na mieste jeho pochovania čoskoro vyrástla myrta, vďaka ktorej mnohí nadobúdali uzdravenia.
Niekto by mohol povedať: „V živote svätého Bukola nevidím nič mimoriadne, nijaké zázraky, nijaké zvláštne divy.“ A naozaj, počas života na tejto zemi neurobil Bukol nič zarážajúce, iba žil v plnej oddanosti Kristovi. A predsa ho oslavujeme ako svätca. Možno dokonca máme svätého Bukola vo svojom liturgickom kalendári práve preto, aby sme si uvedomili, že svätosť nespočíva v konaní zázrakov, ale v „obyčajnej“ každodennej vernosti Božiemu zákonu a povolaniu, ktoré sme dostali od Krista.
Zdroj: Slovo 2008, č. 3.
Autor: ThLic. Marcel Gajdoš

 

 

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε